Kādi noteikumi jāievēro dodoties ceļojumā un atgriežoties Latvijā

Ko uzzināsi šajā rakstā:

Kas jāievēro pirms došanās ceļojumā?

Aktuālie galamērķu ieceļošanas noteikumi

Noteikumi dažādos ceļojumu galamērķos ir mainīgi, kā arī bieži atšķiras atkarībā no tā, vai cilvēks ir vakcinējies pret Covid-19, nav vakcinējies vai ir izslimojis. Būtisku lomu spēlē arī tā brīža Latvijas Covid-19 saslimstības 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju. Ja tas ir paaugstināts, atsevišķas valstis konkrētajā periodā ceļotājiem no Latvijas var ieviest stingrākus ierobežojumus un otrādi – atvieglot tos gadījumā, ja saslimstības līmenis mūsu valstī ir zems.

Ar aktuālajiem ieceļošanas noteikumiem galamērķos iespējams iepazīties mūsu blogā, galamērķu ceļvežos. Tomēr pirms došanās ceļojumā iesakām vienmēr vēlreiz pārbaudīt drošības prasības izvēlētajā galamērķi, kā arī konsultēties par tām ar savu ceļojumu konsultantu.

Covid-19 testi pirms ceļojuma

Saskaņā ar daudzu galamērķu ieceļošanas nosacījumiem pirms ierašanās valstī nepieciešams veikt Covid-19 testu. Visbiežāk – 48-72 h pirms ceļojuma. Ērti un ātri to var izdarīt Veselības centra 4 laboratorijās: Grebenščikova ielā 1 un Krišjāņa Barona ielā 119. Jāņem vērā, ka sertifikāts ar QR kodu, kas nepieciešams, uzrādīšanai lidostās, tiek ģenerēts tikai maksas analīžu gadījumā. Lai pieskaņotu testēšanas laiku jūsu ceļojuma datumam, svarīgi laicīgi pierakstīties: elektroniski, rakstot uz e-pastu: tests@vc4.lv vai zvanot pa tālruni 67298500.

Veselības centra 4 Covid-19 testu cenas:

  • PCR tests (RNS tests) – 38.00 EUR
  • Antigēna tests – 19.00 EUR 

ES digitālais sertifikāts

Vakcinācijas sertifikāts ceļošanai būs derīgs tikai tādā gadījumā, ja ir saņemta Jannsen 1. pote vai Comirnaty, Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) 2. pote un pēc vakcinācijas ir pagājušas vismaz 15 dienas, t.i. sertifikāts būs derīgs 16. dienā pēc vakcinācijas. Savukārt, pārslimošanas sertifikāts ir pieejams izveidei ne ātrāk kā 11. dienā pēc pozitīva laboratoriskā testa rezultāta (SARS-Cov2 RNS). Pārslimošanas sertifikāta derīguma termiņš ir 180 dienas no pozitīva testa rezultāta noteikšanas.

Sertifikātu iespējams iegūt mājas lapā https://covid19sertifikats.lv un sertifikātu papīra formātā (drukātu) jāņem līdzi dodoties ceļojumā. COVID-19 sertifikātam jābūt papīra formātā (drukātam vai oriģinālam) angļu valodā. 

Kas jāievēro atgriežoties Latvijā?

Visām personām

Pirms atgiešanās Latvijā jāaizpilda COVIDPASS anketa ar apliecinājumu, ka ievērosiet valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus. Anketa ir jāaizpilda 48 stundas vai mazāk pirms Latvijas Republikas robežas šķērsošanas. Anketa atrodama šeit. Pēc tās aizpildīšanas jums e-pastā atnāks QR kods uzrādīšanai lidostā, kā arī informācija, vai pēc atgriešanās Latvijā jāievēro pašizolācija.

Nevakcinētām personām

COVID TESTS – ir jāuzrāda negatīvs Covid-19 testa rezultāts, kurš veikts pēc PCR metodes 72 h vai mazāk pirms ierašanās Latvijā. Ja Covid 19 tests ir pozitīvs, tad ierasties Latvijā ar lidmašīnu nav atļauts. Latvijas pilsoņi var atgriezties Latvijā šķērsojot sauszemes robežu ar privāto autotransportu arī ar pozitīvu Covid 19 testa rezultātu. Gadījumā, ja atgriežaties no augsta riska valsts, Rīgas lidostā var būt jāveic atkārtots Covid-19 tests.

PAŠIZOLĀCIJA

  • iebraucot no zema riska valsts (14 dienu saslimšanas kumulatīvais rādītājs nepārsniedz 75 gadījumus uz 100`000 iedzīvotājiem) nav jāievēro pašizolācija. 
  • Iebraucot no augsta riska valsts (14 dienu saslimšanas kumulatīvais rādītājs pārsniedz 75 gadījumus uz 100`000 iedzīvotājiem) ir jāievēro 10 dienu pašizolācija

Ja persona atrodas pašizolācijā un valstij, no kuras atgriežas, kumulatīvais rādītājs 14 dienu laikā uz 100 000 iedzīvotāju vairs nepārsniedz 75, pašizolāciju drīkst pārtraukt.

Pilnībā vakcinētām personām

Jāuzrāda sadarbspējīgs ES digitālais sertifikāts, kas apliecina vakcinācijas faktu. Nav jāuzrāda negatīvs Covid -19 tests un nav jāievēro pašizolācija (izņēmums ir atgriešanās no Emergency Break valstīm, kurās ir ļoti augsta saslimstība vai notiek strauja jauna Covid -19 vīrusa celma izplatība).

COVID-19 izslimojušām personām

Jāuzrāda sadarbspējīgs ES digitālais sertifikāts, kas apliecina izlimošanas faktu. Svarīgi – pārslimošanas sertifikāta derīguma termiņš ir 180 dienas no pozitīva testa rezultāta noteikšanas. Nav jāuzrāda negatīvs Covid -19 tests un nav jāievēro pašizolācija (izņēmums ir atgriešanās no Emergency Break valstīm, kurās ir ļoti augsta saslimstība vai notiek strauja jauna Covid -19 vīrusa celma izplatība).

Bērniem

COVID TESTS UN PAŠIZOLĀCIJA – bērniem līdz 12 gadu vecumam, ieceļojot Latvijā, nav jāuzrāda negatīvs tests. Ja bērnu pavadošajai personai nav jāatrodas pašizolācijā, tad tā nav jāievēro arī bērnam. Taču 10 dienas pēc ieceļošanas šiem bērniem nav ļauts kontaktēties ar personām ārpus savas mājsaimniecības, apmeklēt publiskus pasākumus, bērnu kolektīvus, doties uz nometni, skolu vai bērnudārzu, kā arī izmantot sabiedrisko transportu (izņemot ja atgriežas no zema riska valsts).

Svarīgi! Visiem apliecinājumiem, sertifikātiem, testa rezultātiem utt. jābūt angļu valodā.

Informācija par ieceļošanas kārtību ir ievietota saskaņā ar valsts iestāžu (Satiksmes ministrijas un Slimības kontroles un profilakses centra) normatīvo aktu pašreizējo interpretāciju. Ja šī interpretācijas mainīsies, SIA Vanilla Travel nenes atbildību par neprecīzas informācijas sniegšanu.

Uzzini par ceļojumu jaunumiem pirms citiem!

Izdevīgi piedāvājumi, iedvesma un padomi veiksmīgam ceļojumam. Piesakies un saņem e-pastā!

Saņem ceļojumu jaunumus e-pastā!