Covid-19 - kādi noteikumi jāievēro lidostās un lidmašīnās?

Saņemt piedāvājumu
Sākums / Blogs / Nekategorizēts / Covid-19 - kādi noteikumi jāievēro lidostās un lidmašīnās?

Covid-19 - kādi noteikumi jāievēro lidostās un lidmašīnās?

Covid-19 - kādi noteikumi jāievēro lidostās un lidmašīnās?

Informācija atjaunota 11.03.2021.

Lai palīdzētu Tev sagatavoties ceļojumam jaunajos apstākļos, esam sarūpējuši atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Noteikumi Rīgas lidostā

1. Cik laicīgi jāierodas lidostā?

Ņemot vērā distancēšanās noteikumus pie reģistrācijas, drošības pārbaudes un iekāpšanas vēlams lidostā ierasties vismaz 3 stundas pirms izlidošanas.

Lai process noritētu raitāk un tiktu mazināta saskarsme ar cilvēkiem, iesakām pēc iespējas lidojumiem reģistrēties tiešsaistē attiecīgās aviolīnijas online vietnē.

2. Vai pavadītāji drīkst nākt līdzi lidostā?

Rīgas lidostā tiek ielaisti vienīgi pasažieri ar derīgām iekāpšanas kartēm vai rezervācijas apstiprinājumu. Pavadītājiem un sagaidītājiem ir jāpaliek ārā. 

Pasažieriem ar pārvietošanās grūtībām lidostā ir iespējams saņemt PRM pakalpojumu

3. Vai lidostā ir jānēsā sejas maska?

Uzturoties lidostā, visiem ceļotājiem, izņemot bērnus līdz 7 gadu vecumam, obligāti jāvalkā medicīniskā maska. No brīža, kad ienāc lidostā, līdz pat iziešanai no lidostas Tavā galamērķī. 

Ja atbilstošas maskas nav līdzi, to var iegādāties vairākās vietās gan pie ieejas, gan arī pašā lidostas terminālī. Vienas maskas cena parasti ir ap 2.50 eiro. Arī visi lidostas darbinieki lieto sejas maskas un cimdus.  

4. Kādi dokumenti jāsagatavo ielidojot vai izlidojot no Rīgas lidostas?

Izlidojošiem pasažieriem tiek pārbaudīta ne tikai ceļošanas dokumentu, bet arī citu apliecinājumu un dokumentu esamība saskaņā ar galamērķa valsts un aviokompānijas izvirzītajām prasībām. Šādas prasības var būt, piemēram, Covid-19 tests vai cits medicīnisks apliecinājums, e-anketu aizpildīšana un citas prasības.

Lidostā tiek veikti arī pasažieru ķermeņa temperatūras mērījumi, lai ievērotu to aviokompāniju prasības, kuras noteikušas aizliegumu pasažieriem ar noteiktu temperatūru iekāpt lidmašīnā.  Piemēram, airBaltic  neatļauj iekāpt lidmašīnās pasažieriem, kuru ķermeņa temperatūra pārsniedz 37,8 grādus. Pasažieri ar paaugstinātu temperatūru lidot diemžēl nevarēs. Šiem pasažieriem jāvēršas attiecīgās aviolīnijas biļešu kasēs vai jāsazinās ar klientu centru, kur tiks nodrošināta palīdzību saskaņā ar biļešu noteikumiem. Aicinām pirms izlidošanas rūpīgi iepazīties ar izvēlēto aviokompāniju noteikumiem!

Ielidojošiem pasažieriem īpašas veselības pārbaudes lidostā “Rīga” netiek veiktas, taču pirms iekāpšanas lidmašīnā uz Latviju ir jāuzrāda negatīva Covid-19 testa rezultāts, kas veikts vismaz 72 stundas pirms izlidošanas (izņemot bērnus, kas nav sasnieguši 11 gadu vecumu). Dokumentam ir jābūt angļu, franču, vācu, krievu valodā, vai tās valsts valodā, kurā persona iekāpj gaisa kuģī uz Latviju.

Papildus pirms ieceļošanas Latvijā visiem pasažieriem vietnē covidpass.lv jāaizpilda e-apliecinājums, ka, ierodoties Latvijā, ievēros valstī noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus. Apliecinājumu var aizpildīt ne agrāk kā 48 stundas pirms ieceļošanas Latvijā.

Pēc apliecinājuma aizpildīšanas ceļotājs vietnē un savā e-pastā saņem QR kodu, ko mobilajā ierīcē vai izdrukātā veidā jāuzrāda pirms iekāpšanas lidmašīnā. Ja pasažierim šāda QR koda nav, gaisa pārvadātājs ir tiesīgs atteikt lidojumu. Ja QR kods ir pazaudēts, to var atjaunot vietnē covidpass.lv.

Latvijas valstspiederīgie un ES pastāvīgie iedzīvotāji ar uzturēšanās atļaujām, kuriem ir pozitīvs Covid-19 tests, var atgriezties Latvijā tikai ar privāto autotransportu – gaisa pārvadājumus nokļūšanai Latvijā šādi ceļotāji nevar izmantot. Gadījumā, ja ir jau iegādāta aviobiļete, aicinām vērsties pie savas aviokompānijas!

5. Vai atgriežoties no ārvalstīm man būs jāievēro pašizolācija? 

6. Vai Rīgas lidostā ir iespējams veikt COVID-19 analīzes? 

E.Gulbja laboratorijas bezkontakta testēšanās punktā, kas atrodas lidostā pie izejas no E atlidošanas zāles, ir iespējams nodot Covid-19 siekalu testu, kura rezultāti tiek sagatavoti 24 stundu laikā. Viena testa izmaksas ir 37 eiro. 

Vairāk informācijas par bezkontakta testēšanas punktu uzzini E.Gulbja laboratorijas mājas lapā. Eksprestestu lidostā pašlaik nav iespējams veikt.

Noteikumi lidmašīnās

1. Vai lidojuma laikā ir jālieto sejas maska?

Lai ierobežotu vīrusa izplatību un aizsargātu aviolīnijas darbiniekus un pasažierus, lidmašīnā jāvalkā sejas maska, kas nosedz degunu un muti. Arī lidmašīnas apkalpe valkā sejas masku un cimdus visu lidojuma laiku.  

Ja lidojuma laikā vēlies nomainīt sejas masku, ieliec lietoto masku aploksnē un atdod to apkalpei izmešanai. Pirms uzliec jaunu masku, noslauki rokas ar dezinfekcijas salveti.  

2. Kā norit iekāpšana un izkāpšana no lidmašīnas?

Lai samazinātu fizisko kontaktu pasažieru starpā, iekāpšana lidmašīnā tiek organizēta, sākot no aizmugurējām rindām. Lai mazinātu drūzmēšanos, izkāpšanu no lidmašīnas un pasažieru secību nosaka lidmašīnas apkalpe.

Distances nodrošināšanai lidostas autobusos tiek pārvadāts samazināts pasažieru skaits.

3. Kā tiek organizētas sēdvietas lidmašīnā?

Ja lidojumā ir brīvas vietas, lidmašīnas apkalpe pēc iespējas cenšas katram pasažierim blakus atstāt brīvu sēdvietu. Ja brīvu vietu ir maz, tad vispirms blakus tiek sēdināti vienas ģimenes locekļi un grupas. Ņem vērā, ka distances ieturēšanas nolūkos Tava sēdvieta pēdējā brīdī var tikt mainīta

4. Vai lidmašīnās ir pietiekami drošas gaisa attīrīšanas iekārtas?

Lidojuma laikā salona gaiss tiek filtrēts caur paaugstinātas efektivitātes sīko daļiņu filtriem (HEPA), kas to pilnībā attīra no patogēniem aizturot līdz pat 99,97% nevēlamo mikrodaļiņu.  Gaisa apgāde tiek nodrošināta virzienā no bagāžas nodalījuma virs galvām uz grīdu, tādejādi izslēdzot gaisa plūsmu lidmašīnas salona garenvirzienā un mazinot gaisa apmaiņu starp pasažieriem. 

5. Vai lidmašīnas salonā var ņemt līdzi rokas bagāžu?

Lidmašīnas salonā atļauts ienest vienīgi mazo 40x30x15 cm rokas somu, bet pārējā bagāža ir jānodod ierodoties lidostā. Tās reģistrēšanai ieteicams pēc iespējas izmantot bagāžas bezkontakta reģistrēšanas iekārtas.

Ņem vērā, ka bagāžas somas tiks dezinficētas, bet bagāžas saņemšanai lidostā ir noteikta kārtība, ievērojot distancēšanās principu.

6. Vai lidojuma laikā iespējams iegādāties ēdienus un dzērienus?

Lai maksimāli izvairītos no lieka kontakta, ieteicams vēl pirms lidojuma pasūtīt maltīti attiecīgās aviolīnijas online vietnē. Tomēr arī lidojuma laikā iespējams izvēlies ēdienus un dzērienus no vienreizlietojamās ēdienkartes. Svarīgi ņemt vērā, ka norēķināšanās būs iespējama tikai ar maksājumu kartēm. Biznesa klasē maltīte ir iekļauta. 

7. Vai lidmašīnas un transfēra transportlīdzekļi tiek dezinficēti?

Pēc katra reisa visu lidmašīnu saloni un biežāk lietotās virsmas tiek dezinficētas: krēsli, rokturi, galdiņi, drošības jostas, bagāžas nodalījumu durvis, gaismas un ventilācijas slēdži, virtuves un tualetes. Arī lidostas termināļi un autobusi tiek regulāri dezinficēti. 

Noteikumi var mainīties

Ņem vērā, ka katrā lidostā un aviolīnijā veselības aizsardzības iniciatīvas var atšķirties. Atsevišķās lidostās var būt slēgtas atpūtas zāles Biznesa klases pasažieriem. Pirms ceļojuma iepazīsties ar aktuālāko informāciju lidostu un aviolīniju oficiālajās vietnēs.

Rīkojies atbildīgi un ievēro šos noteikumus, lai pasargātu savu un apkārtējo cilvēku veselību un ceļojums noritētu droši un veiksmīgi. Lieto lidostā izvietotos roku dezinfekcijas līdzekļus, kā arī centies ieturēt distanci no citiem cilvēkiem pie reģistrācijas, bagāžas nodošanas un saņemšanas, drošības kontroles, iekāpšanas lidmašīnā un citur, kur tas iespējams.

Vēlam veiksmīgus ceļojumus un bezrūpīgu atpūtu arī turpmāk!

Saņem ceļojumu jaunumus savā e-pastā!
Izdevīgi piedāvājumi, idejas un padomi veiksmīgam ceļojumam.