Covid-19 – kādi jauni noteikumi jāievēro lidostās un lidmašīnās?

Informācija atjaunota 14.08.2020.

Pamazām tiek atsākti starptautiskie lidojumi uz valstīm, kurās  saslimšana ar Coid-19 ir ļoti zema. Tādēļ arvien aktuālāks kļūst jautājums, kādi drošības pasākumi jāievēro lidostās un lidmašīnās? 

Lai palīdzētu Tev sagatavoties ceļojumam jaunajos apstākļos, esam sarūpējuši atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Noteikumi Rīgas lidostā

Ņemot vērā distancēšanās noteikumus pie reģistrācijas, drošības pārbaudes un iekāpšanas vēlams lidostā ierasties vismaz 3 stundas pirms izlidošanas

Lai process noritētu raitāk un tiktu mazināta saskarsme ar cilvēkiem, iesakām pēc iespējas lidojumiem reģistrēties tiešsaistē attiecīgās aviolīnijas online vietnē. 

Rīgas lidostā tiek ielaisti vienīgi pasažieri ar derīgām iekāpšanas kartēm vai rezervācijas apstiprinājumu. Pavadītājiem un sagaidītājiem ir jāpaliek ārā. 

Pasažieriem ar pārvietošanās grūtībām lidostā ir iespējams saņemt PRM pakalpojumu

Uzturoties lidostā, visiem ceļotājiem, izņemot bērnus līdz 7 gadu vecumam, obligāti jāvalkā medicīniskā maska. No brīža, kad ienāc lidostā, līdz pat iziešanai no lidostas Tavā galamērķī. 

Ja atbilstošas maskas nav līdzi, to var iegādāties vairākās vietās gan pie ieejas, gan arī pašā lidostas terminālī.  Arī visi lidostas darbinieki lieto sejas maskas un cimdus.  

Lidostā ir uzstādītas iekārtas temperatūras mērīšanai izlidošanas zālē pirms drošības kontroles un ielidošanās zālēs pirms bagāžas saņemšanas. 

Izlidojošiem pasažieriem tiek veikti temperatūras mērījumi, lai ievērotu to aviokompāniju prasības, kuras noteikušas aizliegumu pasažieriem ar noteiktu ķermeņa temperatūru iekāpt lidmašīnā.  

Piemēram, airBaltic  neatļauj iekāpt lidmašīnās pasažieriem, kuru ķermeņa temperatūra pārsniedz 37,8 grādus. Pasažieri ar paaugstinātu temperatūru lidot diemžēl nevarēs. Šiem pasažieriem jāvēršas attiecīgās aviolīnijas biļešu kasēs vai jāsazinās ar klientu centru, kur tiks nodrošināta palīdzību saskaņā ar biļešu noteikumiem. 

Ielidojošiem pasažieriem īpašas veselības pārbaudes lidostā “Rīga” netiek veiktas.   

  • Ja ierodies Latvijā  no valsts, kur Covid-19 kumulatīvais 14 dienu saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem ir zemāks par 15,  pašizolācija nav jāievēro. Ar aktuālo valstu sarakstu iespējams iepazīties Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā. Tās ir valstis, kuras tabulā ir pelēkā krāsā.  

 

Lai neradītu liekus sarežģījumus ceļotājiem, tūrisma operatori lidojumus organizēs uz valstīm, kur karantīna un pašizolācija nav jāievēro ne Latvijā, ne ceļojuma galamērķī, kā arī ir līdzīgi Covid-19 ierobežošanas drošības standarti un noteikumi kā Latvijā.

 

  • Savukārt, ja esi atgriezies no valsts, kura iekļauta riska zonā, jo tās Covid-19 kumulatīvais 14 dienu saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem ir starp 15 un 25, Tev būs jāievēro 14 dienu pašizolācija. Turklāt, šķērsojot Latvijas valsts robežu, jāaizpilda apliecinājums, ka tiks ievēroti pašizolācijas nosacījumi, un jānorāda informācija par vietu, kur pašizolācijas nosacījumi tiks ievēroti.  Attiecīgo veidlapu var saņemt un aizpildīt lidmašīnā jau lidojuma laikā.  

Saskaņā ar Veselības ministrijas lēmumu pašlaik lidostā vairs nav izvietoti Neatliekamās medicīniskās palīdzības posteņi un līdz ar to nav iespējas nodot COVID-19 analīzes. Testiem var pieteikties vispārējā kārtībā, piemēram, sazinoties ar savu ģimenes ārstu vai zvanot pa tālruni 8303. 

Papildus informācijai par Covid-19 ierobežošanas pasākumiem iesakām iepazīties ar Rīgas lidostas skaidrojošo materiālu

Noteikumi lidmašīnās

Lai ierobežotu vīrusa izplatību un aizsargātu aviolīnijas darbiniekus un pasažierus, lidmašīnā jāvalkā sejas maska, kas nosedz degunu un muti. Iekāpjot lidmašīnā, aviolīnija katram pasažierim izsniegs aploksni ar bezmaksas sejas masku un higiēniskajām salvetēm. Arī lidmašīnas apkalpe valkā sejas masku un cimdus visu lidojuma laiku.  

Ja lidojuma laikā vēlies nomainīt sejas masku, ieliec lietoto masku aploksnē un atdod to apkalpei izmešanai. Pirms uzliec jaunu masku, noslauki rokas ar dezinfekcijas salveti.  

Lai samazinātu fizisko kontaktu pasažieru starpā, iekāpšana lidmašīnā tiek organizēta, sākot no aizmugurējām rindām. Lai mazinātu drūzmēšanos, izkāpšanu no lidmašīnas un pasažieru secību nosaka lidmašīnas apkalpe.  

Distances nodrošināšanai lidostas autobusos tiek pārvadāts samazināts pasažieru skaits. 

Ja lidojumā ir brīvas vietas, lidmašīnas apkalpe pēc iespējas cenšas katram pasažierim blakus atstāt brīvu sēdvietu. Ja brīvu vietu ir maz, tad vispirms blakus tiek sēdināti vienas ģimenes locekļi un grupas. Ņem vērā, ka distances ieturēšanas nolūkos Tava sēdvieta pēdējā brīdī var tikt mainīta

Lidojuma laikā salona gaiss tiek filtrēts caur paaugstinātas efektivitātes sīko daļiņu filtriem (HEPA), kas to pilnībā attīra no patogēniem aizturot līdz pat 99,97% nevēlamo mikrodaļiņu.  Gaisa apgāde tiek nodrošināta virzienā no bagāžas nodalījuma virs galvām uz grīdu, tādejādi izslēdzot gaisa plūsmu lidmašīnas salona garenvirzienā un mazinot gaisa apmaiņu starp pasažieriem. 

Lidmašīnas salonā atļauts ienest vienīgi mazo 40x30x15 cm rokas somu, bet pārējā bagāža ir jānodod ierodoties lidostā. Tās reģistrēšanai ieteicams pēc iespējas izmantot bagāžas bezkontakta reģistrēšanas iekārtas. 

Ņem vērā, ka bagāžas somas tiks dezinficētas, bet bagāžas saņemšanai lidostā ir noteikta kārtība, ievērojot distancēšanās principu.

Lai maksimāli izvairītos no lieka kontakta, ieteicams vēl pirms lidojuma pasūtīt maltīti attiecīgās aviolīnijas online vietnē. Tomēr arī lidojuma laikā iespējams izvēlies ēdienus un dzērienus no vienreizlietojamās ēdienkartes. Svarīgi ņemt vērā, ka norēķināšanās būs iespējama tikai ar maksājumu kartēm. Biznesa klasē maltīte ir iekļauta. 

Pēc katra reisa visu lidmašīnu saloni un biežāk lietotās virsmas tiek dezinficētas: krēsli, rokturi, galdiņi, drošības jostas, bagāžas nodalījumu durvis, gaismas un ventilācijas slēdži, virtuves un tualetes. Arī lidostas termināļi un autobusi tiek regulāri dezinficēti. 

Ņem vērā, ka katrā lidostā un aviolīnijā veselības aizsardzības iniciatīvas var atšķirties. Atsevišķās lidostās var būt slēgtas atpūtas zāles Biznesa klases pasažieriem. Pirms ceļojuma iepazīsties ar aktuālāko informāciju lidostu un aviolīniju oficiālajās vietnēs. 

Rīkojies atbildīgi un ievēro šos noteikumus, lai pasargātu savu un apkārtējo cilvēku veselību un ceļojums noritētu droši un veiksmīgi. Lieto lidostā izvietotos roku dezinfekcijas līdzekļus, kā arī centies ieturēt distanci no citiem cilvēkiem pie reģistrācijas, bagāžas nodošanas un saņemšanas, drošības kontroles, iekāpšanas lidmašīnā un citur, kur tas iespējams.  

Vēlam veiksmīgus ceļojumus un bezrūpīgu atpūtu arī turpmāk! 

 

Līdzīgi raksti

Covid – 19 – drošības pasākumi galamērķos un viesnīcās

Turcijas viesnīcas gatavojas ceļotāju uzņemšanai

Saturs

Saņem ceļojumu jaunumus e-pastā!

Akcijas, iedvesma un padomi ceļotājiem!

saņem savā epastā