Vai kravājot mugursomu vai koferi, iedomājies arī par to, ko liksi pirmās palīdzības aptieciņā? Pareizi sagatavota, tā palīdzēs novērst negaidītas veselības problēmas ceļojuma laikā. Atceries, ka zāles rokas bagāžā var likt atsevišķā somiņā un tās nav jāliek kopā ar kosmētikas šķidrumiem.
Ko likt ceļojuma aptieciņā?
1. Līdzekļi pret kuņģa un zarnu trakta traucējumiem
Gremošanas traucējumi ir pati biežākā slimība ceļojumos, jo ceļošanas laikā mainās dienas režīms un pārtikā lietotie produkti. Nereti dažādas saslimšanas izraisa vīrusi, kas sastopami krāna ūdenī, jo paši dienvidu valstīs. Šādos gadījumos noderēs līdzekļi pret caureju, kuru sastāvā ir diosmektīts.
Aktīvā viela pārklāj gļotādu un aizsargā to, palielinot gļotu pretošanās spējas saistīties ar patogēniem, baktērijām, vīrusiem un toksīniem. Lai efektīvi atbrīvotos no pārmērīgas gāzu krāšanās un mazinātu pilnuma sajūtu vēderā, labi palīdzēs simetikons, kas novērsīs vēdera pūšanos un spiediena sajūtu vēdera augšdaļā.
Ja ceļojumu laikā mēdz ciest no aizcietējumiem, liec aptieciņā līdzekļus, kuri satur laktulozi. Saistot ūdeni zarnās, tā mīkstina un atvieglo vēdera izeju. Savukārt, izmēģinot jaunus ēdienus un augļus, var noderēt līdzekļi, kuru sastāvā ir aktīvi fermenti-lipāze, amilāze un proteāze, jo palīdz uzlabot gremošanu.
Vai nākas cīnīties ar nelabumu, ko izraisa braukšana autobusā vai mašīnā? Šādos gadījumos labi noderēs Ingvera vai B6 vitamīna tabletes, jo tās mazina sliktu pašsajūtu un nomierina nervu sistēmu.
Pirms iegādājies zāles, ieteicams konsultēties ar farmaceitu, jo tas var ieteikt medikamentus, ko būs ērti lietot ceļojuma laikā. Piemēram, iepakojumus, kurus nav jāšķaida ar ūdeni, jo tie jau ir gatavi lietošanai. Tas var būt svarīgi situācijās, kad nav pieejams atbilstošs trauks un karotīte, ar ko samaisīt mikstūru. Turklāt vienmēr jāņem vērā, ka ir valstis, kurās nav ieteicams dzert no krāna tekošo ūdeni. Šādos gadījumos var līdzi paņemt jau pagatavotas zāļu formas suspensijas veidā.
2. Līdzekļi pret saaukstēšanos
Nekad nevar zināt, kad varam sasirgt ar iesnām vai klepu! Tādēļ ceļojumu aptieciņā noteikti jāieliek pretsāpju un pretsaaukstēšanās līdzekļu minimums, kas ir paracetamolu saturoši pulveri karstajiem dzērieniem vai ibuprofēna tabletes. Neaizmirsti arī par deguna pilieniem vai aerosolu, jo spiediena maiņa lidojuma laikā var radīt papildu nepatīkamas sajūtas. Ieteicams izvēlēties tādus līdzekļus, kuru sastāvā ir jūras ūdens (sāls šķīdums) vai arī ksilometazolīns, kas sašaurina asisnvadus un mazina gļotādas tūsku.
3. Līdzekļi brūču apkopšanai
Nelieli ādas savainojumi un iegriezumi var rasties pavisam ikdienišķās situācijās, tādēļ nedrīkst aizmirst par plāksteriem un pārsējiem. Var noderēt arī elastīgā saite, kā arī universāls dezinficējošs līdzeklis, lai novērstu infekcijas iespēju gadījumos, kad sagriezts pirksts, nobrāzts celis vai visai tipiski – noberzta kāja. Piemēram, tulznu plāksteri ir jaunāko laiku vislabākais izgudrojums plāksteru segmentā, jo tie palīdz gan dziedēt brūces, gan mazina spiedienu un berzi.
4. Pretiedeguma krēmi
Ja dodies uz siltajām zemēm, pareiza ādas aizsardzība pret saules iedarbību ir prioritāte. Ja krājumi mājās jau ir, noteikti pārbaudi to derīguma termiņu. Aizsarglīdzekļi ar beigušos derīguma termiņu ir bīstami tādēļ, ka tie zaudējuši aizsargājošās īpašības un palielina risku iegūt saules apdegumus. Lai arī mediķi brīdina, ka saslimšana ar melanomu ir trešā izplatītākā starp onkoloģiskajām slimībām, joprojām daudziem no mums šķiet, ka tieši šis uz mums neattiecas.
5. Repelenti un zāles pret alerģiju
Kukaiņi sastopami pilnīgi visur pasaulē, tādēļ svarīgi nodrošināties ar aizsarglīdzekļu minimumu – repelentu un ziedi pret niezi, kā arī pretalerģijas tabletēm. Jo īpaši, ja esi alerģisks cilvēks. Kodumi mēdz būt ļoti nejauki - jo vairāk tos kasa, jo vairāk tie niez. Šādi var rasties pat iekaisums, jo caur brūci baktērijas viegli iekļūst organismā. Lai mazinātu diskomfortu, ko ceļojuma laikā var izraisīt negaidīta alerģiska reakcija, ir vērtīgi paņemt līdzi arī pretalerģijas līdzekļus tablešu formā.
Pats svarīgākais – ja Tev ir kāda hroniska kaite vai tendence uz saslimšanu, kuras ārstēšanai nepieciešamas recepšu zāles, tās noteikti jāiekļauj aptieciņas sastāvā! Vienmēr jāatceras, ka zāļu sortiments dažādās valstīs ļoti atšķiras. Var gadīties, ka, ceļojot pa eksotiskām vai mazapdzīvotām vietām, saņemt specifisku medikamentu nebūs iespējams.
Protams, ceļojumu aptieciņas saturs ir atkarīgs no galamērķa, paredzētajām aktivitātēm un ceļojuma dalībniekiem. Piemēram, dodoties pārgājienā, īpaša uzmanība jāpievērš tam, lai līdzi paņemti ir apsēji, plāksteri un krēms pret sastiepumiem, bet ceļojumā uz kādu tropisku galamērķi līdzi noteikti jāņem saules aizsargkrēms un līdzekļi vēdera problēmu novēršanai. Tādēļ aptieciņas saturs katram gadījumam un katram cilvēkam būs atšķirīgs. Noderīgus padomus var sniegt arī farmaceits, ja vērsīsies pie tā pēc padoma aptiekā.
Raksts tapis sadarbībā ar Euroaptieka.
SCA-LV-000100