Ceļotāju caureja - Mērfija likums nesnauž!

Saņemt piedāvājumu
Sākums / Blogs / Ceļo vesels / Ceļotāju caureja - Mērfija likums nesnauž!

Ceļotāju caureja - Mērfija likums nesnauž!

Ceļotāju caureja - Mērfija likums nesnauž!

Tas ilgi gaidītais brīdis ir pienācis – dodamies atpūtā uz ārvalstīm! Parasti šāds ceļojums ilgst no septiņām līdz desmit dienām, kas daudziem ir sīki izplānotas, lai paspētu pēc iespējas vairāk redzēt un iegūt. Taču iedomājies, kas notiek, ja pēkšņi uzveic ceļotāju caureja – visizplatītākā starptautisko ceļotāju saslimšana! Tā var vilkties no trim līdz septiņām dienām. Un tad no ceļojuma vairs daudz pāri nepaliek...

Taču tā ir tikai dienu matemātika. Vēl ir - sabojātā pašsajūta un izjaukti ceļojuma plāni ar piespiedu palikšanu viesnīcā. Tāpat ir liegta iespēja baudīt eksotisko augļu un ēdienu garšas, kā arī nožēla par ģimenei vai draugiem sagādātajām neērtībām un pieviltajām cerībām. Šo sarakstu var turpināt un turpināt, jo katram ceļotājam būs savi iemesli, kāpēc uztvert ceļotāju caureju kā īstu biedu.

Kas izraisa ceļotāju caureju?

Tiek uzskatīts, ka caureja var piemeklēt 20-50% no visiem ceļotājiem jeb apmēram desmit miljonus cilvēku gadā. Gandrīz vienmēr šīs caurejas cēlonis ir ceļotāju saskarsme ar slimību izraisošiem mikroorganismiem, lietojot piesārņotu dzeramo ūdeni vai pārtiku, kas mazgāta ar inficētu ūdeni.

Aptuveni 80 procentus ceļotāju caurejas izraisa baktēriju patogēni (piemēram, E.coli, Shigella, Salmonella, Vibrio cholerae), par pārējiem gadījumiem atbildīgi vīrusi (piemēram, A un E hepatīta vīrusi, kalicivīrusi, rotavīrusi) un protozoji jeb parazītiskie vienšūņi (Giardia lamblia, Cryptosporidium parvum, Entamoeba histolytica, Cyclospora).

Risks iegūt tūristu caureju dažādos pasaules reģionos ir atšķirīgs. Ja attīstītajās valstīs risks ir zems, tad Austrumeiropa, Āfrika, Dienvidāzija un Latīņamerika tiek klasificēti kā vidēja līdz augsta riska reģioni. Ne velti ceļotāji, kuri par spīti visam saglabājuši humora izjūtu, šo ceļojuma likstu iedēvējuši par “Montesumas atriebību”, “Nīlas skrejamo” vai “Deli vēderu” (angļu valodā Delhi belly).

Daži viltīgi riska faktori

Tūristu caurejai ne vienmēr ir sakars ar higiēnas līmeni zemē, pa kuru ceļo. Turklāt var saslimt arī tie tūristi, kas apmetušies augstas kvalitātes kūrortos un viesnīcās. Pat diezgan pieredzējuši ceļotāji var “iekrist”, ja zaudē modrību un neņem vērā šādus riska faktorus:

Ceļotāju caurejas simptomi

Parasti ceļotāju caureja sākas pirmajā ceļojuma nedēļā ar ūdeņainu vēdera izeju četras vai piecas reizes dienā. Tomēr simptomi var variēt no viegliem kuņģa darbības traucējumiem līdz sāpīgai caurejai – ar visu pārējo, kas ietilpst šajā skalā, tostarp savārgumu, vēdera uzpūšanos, gāzēm, sliktu dūšu, krampjveida sāpēm vēderā, vemšanu, drebuļiem, drudzi, galvassāpēm.

Tipiska ceļotāju caureja parasti ilgst divas līdz četras dienas, un vairumā gadījumu saslimšana pāriet pati no sevis, atvieglojot tās gaitu ar dažām vienkāršām ķermeņa atbalsta stratēģijām. Apmēram 10% ceļotāju caureja var ievilkties pat nedēļu.

Noteikti nevajag ciesties, ja caureja turpinās ilgāk par trim dienām vai to pavada stiprs drudzis, melni, darvaini vai asiņaini izkārnījumi un/vai dehidratācijas pazīmes – tad nepieciešams meklēt medicīnisko palīdzību. Smagākajos gadījumos – atkarībā no infekcijas izraisītāja – simptomi var ilgt līdz vairākām nedēļām, un tā jau var būt daudz nopietnāka saslimšana par vienkāršu caureju. Par laimi tas ir reti, jo saskaņā ar statistiku slimnīcā nonāk mazāk par trim procentiem saslimušo ceļotāju.

Reizēm ceļotāji saslimst jau pēc atgriešanās mājās, ja, piemēram, infekcijas izraisītājam ir garš inkubācijas periods.

Ko darīt profilaksei?

“Plāksteris” caurejai

Diemžēl arī stingra piesardzība negarantē pilnīgu drošību, un ikvienam var nepaveikties. Sliktākais, ka ceļotāju caurejas sākums ir pēkšņs – nekad nevar zināt, kur un cikos tā sāksies. Ļoti liela iespēja, ka caureja var pārsteigt kādas ekskursijas laikā, jo kurš gan ceļojumu pavada viesnīcā! Šādā neapskaužamā situācijā var būt tikai viens mierinājums – līdzeklis pret caureju, kas vienmēr ir pa rokai un nav jāmeklē pa svešas valsts aptiekām.

Kravājot koferi, parasti iepakojam līdzi arī plāksterus noberzumiem, dažas tabletes pret galvassāpēm vai citas zāles – katrs jau zina savas vājās vietas. Vairāk par to, ko likt ceļotāja aptieciņā, uzzini šeit. Vai iedomājieties arī par līdzekli pret caureju? Ņemot vērā statistiku par tūristu caureju, tā tiešām būtu gudra doma. Taču ko izvēlēties: veco labo aktivēto ogli, loperamīdu vai kaut ko mūsdienīgāku?

Tiešām, par efektīvāko “plāksteri” caurejai kalpos mūsdienīgs līdzeklis, kas satur diosmektītu jeb dabīgas izcelsmes mālus ar ārstnieciskām īpašībām. Diosmektītam ir ievērojamas priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālajiem līdzekļiem, it sevišķi, baktēriju un vīrusu izraisītas caurejas gadījumā, kad tiek bojāta zarnu gļotāda. Zarnu gļotādas barjerā rodas pārrāvumi, kas izraisa palielinātu zarnu caurlaidību, tāpēc īslaicīgi zūd līdzsvars starp uzsūkto un izdalīto, kas izpaužas caurejas veidā.

Piemēram, loperamīds var palīdzēt ātri “aizraut ciet” caureju, taču neļauj izvadīt to izraisošos patogēnus, tāpēc atveseļošanās var ieilgt. Savukārt ogle kā adsorbents piesaista ar savu virsmu patogēnus, samazinot to koncentrāciju zarnās un piestiprināšanos gļotādai. Tomēr tā uzsūc tikai toksīnus - bet ne vīrusus un baktērijas. Toties diosmektīts gan darbojas kā adsorbents, gan pārklāj zarnu gļotādas, veidojot mehānisku barjeru un veicinot gļotādas epitēlijšūnu atjaunošanos. Atšķirībā no loperamīda tas neaptur zarnu peristaltiskās kontrakcijas, bet tiek izvadīts ārā, veicinot ātrāku atveseļošanos.

Kopā ar diosmektīta paciņām ceļojuma aptieciņā vērts iekļaut arī dažus rehidrona pulverīšus, jo caurejas laikā vitāli svarīgi ir aizvietot zaudēto šķidrumu un minerālvielas, lai izbēgtu no atūdeņošanās.

Kā zināms, populārākais Mērfija likums vēsta: “Ja kaut kas var saiet grīstē, tā arī notiks.” Ja nu tiešām tas piepildās, atceries: ar dažām efektīva māla pulverīša paciņām var izglābt ilgi loloto ceļojumu!

Raksts tapis sadarbībā ar Ipsen Pharma.

SCA-LV-000100

Saņem ceļojumu jaunumus savā e-pastā!
Izdevīgi piedāvājumi, idejas un padomi veiksmīgam ceļojumam.